Особисті фінанси: як підвести підсумки року?

1 балл2 балла3 балла4 балла5 баллов (Пока оценок нет)
Кто кредитует
Преимущества
Оформить заявку
logo-vashagotivochka

7.000

- 3-60

Подробнее
logo-sos-credit

10.000

- 3-60

Подробнее
logo-mycredit

10.000

- 3-60

Подробнее
logo-miloan

7.000

- 3-60

Подробнее
logo-kfua

10.000

- 3-60

Подробнее
logo-eurogroshi

7.000

- 5-62

Подробнее
logo-dinero

10.000

- 3-60

Подробнее
logo-crediton

10.000

- 1-30

Подробнее
logo-cashup

10.000

- 3-65

Подробнее
logo-cashinsky

3.000

- 3-60

Подробнее
logo-alexcredit

10.000

- 3-60

Подробнее
mg1

10.000

- 5-70

Подробнее
moneyveo-min

15.000

- 3-60

- на карту

Подробнее
alfabank-min

200.000

- 55

- доставка

Подробнее
ultracash-min

10.000

Подробнее
ccloan-min

10.000

Подробнее
globalcredit-min

10.000

Подробнее
logo-shvidkogroshi

- без справок

5.000

- 1-30

Подробнее
cashpoint-min

6.000

Подробнее
alfabank-min

250.000

Подробнее
trust-min

55.000

Подробнее
finline-min

50.000

Подробнее
bistrozaim-min

10.000

- 3-60

Подробнее
credit365-min

8.000

- 15-30

- скидки

Подробнее
moneyboom-min

2.000

- 5-30

Подробнее
credit-up-min

10.000

Подробнее
otpbank-min

- без справок

100.000

- до 60 месяцев

Подробнее
ideabank-min

100.000

- 5 лет

Подробнее
finline-min

до 25 000 грн.

Подробнее
eldorado-min

под 0%

Подробнее
allo-min

под 0%

Подробнее
citycom-min2

под 0%

Подробнее
deshevshe-min

Подробнее
moyo-min2

под 0%

Подробнее

Закінчується черговий рік, і я вирішив написати про те, як підвести підсумки року у всьому, що включають в себе особисті фінанси. Грамотне управління особистими фінансами, сімейним бюджетом обов’язково має включати в себе підведення не тільки щомісячних, але і щорічних підсумків. Як це краще зробити – ви дізнаєтеся, ознайомившись із цією статтею.

Перед тим, як підвести підсумки року, потрібно розуміти, для чого ви це робите. Основних цілей такого заходу три:

 1. Проаналізувати, наскільки ви «вписалися» в свій запланований бюджет, в свій фінансовий план.
 2. Позначити свої головні фінансові досягнення і невдачі за минулий рік, проаналізувати їх причини.
 3. Отримати вихідні дані для складання бюджету та фінансового плану на наступний рік.

Тепер давайте розглянемо, як підвести підсумки року в особистих фінансах. Перш за все, перед вами повинні бути дані обліку, домашньої бухгалтерії – зручно покласти підсумкові таблиці і звіти перед собою в роздрукованому вигляді, щоб робити якісь позначки. Але навіть якщо ви не вели домашню бухгалтерію, деякі підсумки фінансового року можна підвести і без цього, тільки це буде зробити трохи складніше.

Підбиття підсумків року в особистих фінансах я пропоную здійснювати за кількома напрямками. Розглянемо ці напрямки.

Напрям 1. Доходи. Проаналізуйте, як змінився ваш дохід за минулий рік. Можна зробити це двома способами:

 1. Порахувати зміна середньомісячного доходу (наприклад, середньомісячний дохід за 2016 рік в порівнянні з середньомісячним доходом за 2015 рік). Такий варіант буде більш точним, особливо для людей, чиї доходи нестабільні і сильно коливаються з місяця в місяць.
 2. Порахувати зміна місячного доходу «місяць до місяця» (наприклад, дохід за грудень 2016 року в порівнянні з доходом за грудень 2015 року). Такий варіант можна використовувати людям, чиї доходи більш-менш стабільні (наприклад, зарплата). До речі, якщо в грудні людина отримує якісь премії, доплати, 13 зарплату за підсумками року, то грудень брати неправильно – беріть листопад або інший звичайний місяць, без всяких доплат. Зміна доходів найкраще вважати одночасно і в абсолютному, і у відсотковому співвідношенні.Якщо ваш дохід зменшувався або збільшувався, проаналізуйте, що послужило причиною цьому. У майбутньому році вам потрібно буде не допускати виникнення подібних передумов для зниження доходів, і навпаки, створювати передумови для їх збільшення.Також важливо проаналізувати зміну кількості джерел доходу: чим їх більше, тим стабільніше в цілому ваш бюджет. Тому, якщо кількість джерел доходу збільшилася – це хороший знак, а якщо зменшилося – навпаки.

  Напрям 2. Витрати. Далі слід проаналізувати, як за минулий рік змінилися ваші витрати. Це доцільно зробити в двох варіантах:

  1. Прорахувати зміна середньомісячних витрат.
  2. Прорахувати зміна витрат за окремими, найбільш важливими напрямками витрат (комунальні, харчування, одяг, відпочинок і розваги тощо), проаналізувати, що послужило причиною зміни витрат по кожній статті витрат.

  Далі слід порівняти дані по фактичним і плановим витратам, проаналізувати, де вдалося укластися в план, а де ні, і чому.

  Дуже важливо також порівняти зміна доходів особистого або сімейного бюджету з зміною витрат. Якщо доходи зросли більше, ніж витрати – це чудово, значить, ваше фінансовий стан за рік покращився. Якщо зміни однакові – нічого не змінилося. Якщо витрати зросли більше, ніж доходи – ваш фінансовий стан погіршився. Ну а якщо, наприклад, доходи зменшилися, а витрати збільшилися – це взагалі дуже негарна ситуація, потрібно терміново щось змінювати.

  Напрям 3. Борги та кредити. Якщо в пасиві вашого бюджету є позикові кошти, розглядаючи, як підвести підсумки року, потрібно обов’язково проаналізувати і їх зміна: як змінилася абсолютна величина боргів і грошових кредитів і їх частка в бюджеті (співвідношення позикових коштів до балансу (позикові+власні)).

  • Якщо сума та/або частка позикових коштів у балансі збільшилась – це свідчить про погіршення фінансового стану;
  • Якщо сума та/або частка позикових коштів в балансі зменшилася, що говорить про покращення фінансового стану, підвищення надійності бюджету;
  • Якщо утворилася або збільшилася прострочена заборгованість за кредитами – це взагалі жахливо.

  Також необхідно проаналізувати дотримання існуючих графіків погашення кредитів, а також особистого плану погашення (наприклад, якщо ви планували гасити достроково, з випередженням графіка, а так і треба робити). Чи дотримувалися ви графіки/плани, на скільки в абсолютному і відносному вираженні недовиконали/перевиконали їх.

  Напрямок 4. Створення фінансових та матеріальних активів. Ще одне найважливіше напрям, який містить особисті фінанси – це активи вашого бюджету, фінансові та матеріальні. Тому, думаючи про те, як підвести підсумки року, необхідно проаналізувати, ніж у минулому році поповнився ваш особистий або сімейний бюджет і наскільки це відповідає встановленими планами. Зокрема, потрібно проаналізувати:

  • Створення/використання резервного фонду;
  • Створення/використання заощаджень на великі покупки;
  • Створення капіталу для одержання пасивного доходу;
  • Придбання великих матеріальних активів (нерухомість, авто, меблі, техніка, ремонт тощо).

  У цілому можна прорахувати, наскільки приросли активи вашого бюджету за рік в абсолютному і процентному вираженні, приросли вони взагалі. Якщо ви просто «проїли» все зароблене – це дуже погано, є привід задуматися.

  Ну і в кінці, якщо ваш річної фінансової план в цілому виконаний або перевиконаний, ви – молодець. Можете себе чесно похвалити. Якщо ж він недовиконаний – щось пішло не так: потрібно знайти ці причини і постаратися усунути їх у наступному році.

  Ось приблизно так має відбуватися підбиття підсумків року в сфері особистих фінансів. Звичайно ж, ви можете змінювати цей алгоритм так, як це буде зручно вам.